Faize bulaşmadan araba almak istiyorum. 10.000 TL param var. Alacağım araba 30.000 TL. Katılım bankalarından ne şekilde faydalanırsam faize bulaşmamış olurum? 20.000 TL için araç alım satım sözleşmesi yapabilir miyim? Bu durumda talep edilen kâr payı, banka faizinden fazla ise ne olur? Ayrıca araç katılım bankası adına tescil edilmeden satıcıdan benim adıma tescil edilebilir mi? Bu durumuyla bankalara benzemiyor mu? Kısaca faize bulaşmamak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Tarih: 12 Ocak 2012

CEVAP:

Birincisi, leasing yöntemiyle finans kurumundan veya bir leasing şirketinden alabilirsiniz. Leasing sistemi hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/leasing-nedir-caiz-olup-olmadigi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html

İkinci olarak, finans kurumu ile murabaha sözleşmesi yaparak alabilirsiniz. Bu durumda katılım bankasının malın mülkiyetini üzerine geçirmemesi, fıkhî açıdan önemli bir problemdir, akdin hükmünü etkiler.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/katilim-bankasinin-bizim-yerimize-odeme-yapmasi-faize-girer-mi.html

Onlara kabul ettirerek aranızda “özel satış sözleşmesi” yapmak suretiyle bu mahzuru minimize edebilirsiniz.

Kâr oranının miktarı, faizli bankaya gidilmesine ruhsat vermez. Yapılacak olan, kâr oranını düşürmek için sıkı pazarlık yapmaktır.

Doç. Dr. Servet Bayındır