Ben yem işi ile uğraşıyorum. Müşterime satmış olduğum 10 çuval yem, 100 TL tutuyor ve bunu borç defterine yazıyorum. Aradan 1 sene geçtikten sonra müşterim bana olan borcunu 100 TL olarak mı ödeyecek, yoksa bir sene sonraki yem fiyatları üzerinden mi değerlendirecek?

Tarih: 05 Ekim 2011

CEVAP:

Satış yapılıp mal teslim edildikten sonra müşterinin borcu, sadece 100 TL olur. Eğer bu borcu zamanında ödemez, para da enflasyon sebebiyle değer kaybederse ödeme gününden itibaren meydana gelen enflasyon farkını borçlunuzdan isteyebilirsiniz. Bunun dışında bir talebiniz olamaz.

Ödemeyi geciktiren borçluya uygulanacak ceza ile alakalı olarak aşağıdaki linkte geniş bir araştırmamız bulunmaktadır. Okumanızı tavsiye ederiz.

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/odemeyi-geciktiren-borcluya-maddi-ceza.html