FETVALAR

SORU:

Bir yakınımdan birkaç yıl önce bazı aralıklarla borç paralar aldım. Türk lirası olarak geri ödemeyi hiç konuşmadık. Şimdi bu borçlarımı neye göre ödemem gerek? Türk lirası olarak mı, altın olarak mı, yoksa döviz olarak mı ödemeliyim?

Tarih: 08 Ağustos 2017

CEVAP:

Sorunuzdan anlaşıldığına göre borç için belli bir para birimi ve ödeme tarihi belirlenmemiş. Bu durumda normal şartlarda borcun, alındığı para birimi üzerinden ve alındığı miktarla ödenmesi gerekir. Fakat borcun ödenme zamanı geldiğinde veya ödenmesi gecikmişse (mesela bir yıl gibi) bu durumda sadece alınan meblağ değil, o meblağın değer kaybı da hesaplanıp verilmelidir. Bunun için her bir borcun alındığı tarihten ödenme gününe kadar geçen sürede gerçekleşen enflasyon farkı hesaplanarak bugünkü değeri bulunur ve o meblağda bir paranın ödenmesi gerekir.

Şayet taraflar rıza gösterirlerse alınan borç meblağları altın ve başka bir para/mala da endekslenip bugünkü değeri hesaplanabilir.

Borçlanmalarda ve borç ödemelerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/yillar-once-altinla-borclanan-kisi-gunumuzde-odemeyi-nasil-yapmalidir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/tl-olarak-borc-verip-dolar-veya-altin-olarak-geri-almak-caiz-mi.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/birisine-borc-verirken-usul-ne-olmali-sartlari-nasil-belirlememiz-lazim.html


Etiketler: