FETVALAR

SORU:

2017 yılında işlerimin kötü gitmesi sonucunda iflas ettim. Kredi kartları, krediler vs bir sürü borcum var. Bankada bulunan borçlarım varlık şirketlerine devir oldu. Mesela 10 bin TL kredi kartı borcum varlık şirketine 2 bin TL’ye satıldı. Yani bankadan borcu satın alan firmalar var. Bu firma da beni arayıp “borcunuzu 3 bin TL’ye kapatalım” diyor. Kabul ettiğim takdirde 3 bin TL ödersem borcum bitiyor. Fakat benim asıl borcum 10 bin TL idi. Şimdi 3 bin ödersem kapanacak da arada kalan 7 bin TL için fetvanızı bekliyorum. Bunu ödemeyeceğim için sorumlu olur muyum?

Tarih: 05 Nisan 2019

CEVAP:

Banka bu işi yapmakla kendince belli bir bedel karşılığında sizin borcunuzu alacaklı firmaya devretmiş, sizden olan alacağı hususunda tüm yetkiyi ilgili varlık yönetim şirketine vererek kalan kısmından feragat etmiş olmaktadır. Bundan sonra asıl alacaklı varlık yönetim şirketi olmaktadır.

Şirket asıl borcu aşmamak kaydıyla ne kadar talep ederse sizin borcunuz o kadardır. Dolayısıyla siz soruda bahsedildiği şekilde 3 bin TL’yi ödemekle diğer borçlarınızdan kurtulmuş olursunuz.


Etiketler: