Biz ortaklı bir firmayız. Benim hissem %17. Kamyon ve makine ekipmanı alacağız. Ben katılım bankasından leasing yapalım diyorum, diğer ortaklar faizli bankadan daha uygun olacağını söylüyorlar. Faizli bankalardan leasing ile kamyon almak caiz midir? Caiz değilse ve faizli bankadan leasing alınırsa ben ne yapmalıyım, şirketten ayrılmalı mıyım?

Tarih: 06 Mart 2012

CEVAP:

Leasing bazı kusurlarıyla birlikte günümüz fıkıhçılarınca caiz kabul edilen bir işlemdir. Bu işlemin faizsiz çalışan kurumlarla yapılması tavsiye edilirse de bu, şart değildir. Zaten faizli bankalar bizzat kendileri kanunen leasing yapamazlar. Onların ancak yan şirketleri leasing yapabilmektedir.

Sonuç olarak katılım bankaları ile yapmak mümkün değilse diğer leasing şirketleriyle de yapılabilir. Çünkü işlemin bizzat kendisi meşru kabul edilmektedir.

Ortaklarınız bu tür bir tercihte bulunduklarında sizin fıkhen ortaklıktan ayrılmanızı gerektiren bir durum söz konusu olmaz.

Doç. Dr. Servet Bayındır

Leasing sistemi hakkındaki cevabımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/leasing-nedir-caiz-olup-olmadigi-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html