FETVALAR

SORU:

Faizle işleyen bir bankanın pos makinesini kullanmak ve o bankayla çalışmak doğru mudur?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Bankalar, çeşitli yollarla elde ettikleri mevduatı, bazı kişi ve kuruluşlara kredi şeklinde tahsis eden; sermaye, para ve kredi ile ilgili her türlü işlemi yapan mali aracılardır. Çalışmalarında iki temel hedefleri vardır:

1- Bankacılık hizmetleriyle gelir ve itibarlarını artırmak.

2 – Faizli işlemler yapmak

A- Bankacılık Hizmetleri

Bankacılık hizmetleri; havale, çek kullandırma, kredi mektubu ve kredi kartı hizmetleri, mevduat kabulü, senet tahsili, iskonto (indirim) ve reeskont (tekrar indirim) işlemleri, teminat mektubu verme, emanet kabulü, akreditif açma vs.dir. Bu hizmetlerin büyük bir bölümü, bir ücret karşılığında faizsiz olarak yürütülebilir. Bankalar para, altın, gümüş ve menkul kıymetlerin alım satımını da yaparlar.

Bankacılık hizmetlerinin çoğu, belli bir komisyon karşılığında faizsiz olarak yürütülür.

B- Faizli İşlemler

Bankanın asıl işi, parası olanlarla paraya ihtiyacı olanlar arasına girerek birinden aldığı mevduatı, diğerine faizli kredi olarak tahsis etmektir. Bunun iki ayağı vardır; biri mevduat, diğeri de kredidir.

Kesinlikle caiz olmayan işlemler, bankanın faizli işlemleridir. Zaten bankaların asıl gelirleri bu işlemlerden gelmektedir. Bankacılık hizmetlerine dâhil olan pos makinesi veya kredi kartı vs. den bankalar fazla gelir elde etmez, sadece yaptıkları masrafı tahsil ederler.

Konuyla ilgili geniş bilgiye sitemizde de bulunan TİCARET VE FAİZ adlı kitabımızdan ulaşabilirsiniz.

Benzer bir soru-cevabı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

Faizle iş yapan bankalarla faiz almadan çalışmak caiz mi?


Etiketler: