Hocam, nakit para ihtiyacını karşılamak için gerçekte alışveriş yapmaksızın kredi kartı ile borçlanıp esnaftan nakit para almak İslam hukukuna göre caiz midir?

Tarih: 26 Şubat 2010

CEVAP:

Bu işlem caiz değildir. Bu, alım satım görüntüsü adı altında doğrudan doğruya faizdir. Çünkü esnaftan nakit olarak 97 lira alınacak ama bankaya 100 lira ödenecektir. Borçlanmalarda bunun gibi her fazlalık faizdir. Çünkü faiz, borçtan elde edilen gelir demektir.

Tarih, alım satım görüntüsü adı altında nice faiz yollarının ortaya çıkmasının örnekleri ile doludur. www.suleymaniyevakfi.com sitemizden ulaşabileceğiniz TİCARET VE FAİZ adlı kitabımızda konu ile ilgili geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.