Benim babam, borçlarını kapatmak için bankadan kredi çekmemi istiyor. Ben de kredi çekmek istemiyorum, çünkü kendi imkânı var bu borcu kapatmak için. Mesela dairelerinden birini satabilir. Ama bunu yapmak istemiyor. Bana geri ödeyeceğini söylüyor hep. Ben “hayır, kredi çekmiyorum” deyince, babalık hakkımı sana helal etmiyorum dedi. Gerçekten babalık hakkı helal olmaz mı? Ne yapacağım şimdi? Bana yardımcı olabilir misiniz?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah’a isyan olan bir konuda kullara itaat edilemez. Bankadan faizli borç çekerek belki babanızı razı edebilirsiniz ama bu sefer Allah’a isyan etmiş olursunuz! Bunu ona anlatmaya çalışın. İmkânınız varsa ve verebiliyorsanız ona siz borç verin, ihtiyacını giderin. Bankadan faizli borç çekmiyorsunuz diye onun size hakkını helal etmemesi önemli değildir. Ana babaya itaat, Allah’ın çizdiği sınırlar dâhilinde gerçekleşir. Bunun dışında, Allah’a isyan olan konularda ona itaat etmeniz gerekmez. Fakat başta da dediğimiz gibi ona helal yollardan yardımcı olabilirseniz güzel bir iş yapmış olursunuz.