Ben üniversite öğrencisiyim ve bu aralar bankalar ve faiz olayları ile ilgili aklım çok karışık. Misal: yatırım amacıyla bankadan 24 saat alınıp satılabilen B tipi fon veya belirli saatlerde alınıp satılabilen devlet tahvili ve hazine bonosu (devletin iç borçlanması) şeklinde sunulan yatırım araçlarından faydalanmak haram mı değil mi? Bununla ilgili çok araştırdım ancak günümüz şartlarına uygun net bir sonuç bulamadım. Çünkü faizsiz kazanç getiren finans kurumlarından pek bir fark göremedim. Neden derseniz çünkü finans kurumları da kredi adı altında ve belli oranlarda fark koyarak müşterilerine borç verebiliyorlar. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Devlet tahvili ve hazine bonosu, faizli borç senetleridir. Bunlardan elde edilen gelir faizdir. Finans kurumları kendi sistemlerine uygun çalışır, yani kredi vermez de ticaret yoluyla kazanç elde ederlerse helal olur. Ama borçtan gelir elde etme yolunu seçerlerse bankaların yaptığı faizli işlemlerden bir farkı kalmaz.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/devlet-tahvili-ve-hazine-bonosu-almak-caiz-midir.html