Bireysel emeklilik nedir? Mevcut bireysel emeklik uygulamaları caiz midir? Katılım bankalarındaki uygulamalar da aynı mıdır?

Tarih: 14 Ağustos 2013

CEVAP:

Bireysel emeklilik, özü ve ruhu bakımından dinen problem taşımayan bir fon yönetim tekniğidir. Fonların birikimcilerden toplanıp belli bir süre değerlendirilip vade sonunda aslı ve geliri ile birlikte sahibine ödenmesi temeline dayanır. İşletmeci ise verdiği fon yönetim hizmeti karşılığında komisyon alır.

Mevcut uygulamalarda toplanan fonlar faizli alanlarda değerlendirildiği için caiz değildir. Katılım bankaları da onların önemli bir kısmını, faizli olan kira sertifikalarında değerlendirdiğinden onların yaptığı da caiz değildir.

Bireysel emeklilikle ilgili görüntülü cevabımızı izlemek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bireysel-emeklilik-sisteminden-faydalanmak-caiz-midir.html