“Faiz ile kira aynı şeydir, yani faiz=kira” diyenler var. Bunu şu şekilde ifade ediyorlar: “Paranı bankaya yatırıyorsun ve karşılığında emeksiz kazanç elde ediyorsun ki bunun adı faiz... Aynı paranla mülk ediniyorsun, kiraya veriyorsun, bundan da emeksiz kazanç elde ediyorsun! Dolayısıyla bu da faiz…” Böyle bir durum var mı? Faiz ile kira aynı şey mi?

Tarih: 27 Aralık 2012

CEVAP:

Faiz, borçtan elde edilen gelirdir. Borçlu, borç aldığı şeyi tüketir, ödeme gününde borcu faiziyle birlikte öder. Bu sebeple faiz, tüketilen mallarda olur.

Kira ise bir malın menfaatinden yararlandırmaya karşılık ödenen şeydir. Kiracı, kiraladığı malı tüketemez; kullandıktan sonra geri verir. Onun için tüketilen mallar kiraya verilemez.

Faizi kiraya benzetmek, kafaları karıştırarak faizi helal görme gayretinden başka bir şey değildir.

Daha geniş bir cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/mulklerden-elde-edilen-kira-geliri-ile-faiz-arasinda-ne-fark-var.html

Bu gibi konularda geniş bilgi edinmek isteyenler Süleymaniye Vakfı Yayınları’ndan çıkmış olan Ticaret ve Faiz adlı kitabımızı okuyabilirler.