Kaskoya cevaz vermişsiniz; fakat paranın kullanıldığı fonlar sebebiyle bireysel emekliliğe cevaz vermemişsiniz. BES gibi sigorta şirketleri de biriken paraları kasko şirketleri ile benzer ve aynı fonlarda değerlendirmektedirler. Bu durum kaskoyu şüpheli hale getirmez mi?

Tarih: 28 Haziran 2016

CEVAP:

Kaskoya para yatırıp bir yardımlaşma ve dayanışma organizasyonuna katılıyorsunuz. Süre sonunda bu organizasyonla ilişkiniz kesiliyor. Para elinizden çıktığı an, sigorta şirketinin mülkiyetine geçtiği için onun parayı nereye kullandığı, sizin sorumluluğunuz altında değildir.

Bireysel emeklilik sisteminde ise paranız sigorta şirketinin mülkiyetine geçmiyor. Paranın sahibi siz olduğunuz için onun nemalandırılmasında kullanılan yöntemden de siz sorumlu olursunuz. İkisi arasındaki fark budur.

Kasko ve bireysel emeklilikle ilgili cevaplarımıza aşağıdaki linklerden ulaşılabilir:

Kasko yaptırmanın hükmü nedir?

Bireysel emeklilik nedir? Caiz midir?