Bankada biriken faiz parası var. Araştırmamızdan şu çıktı: Faiz parasını, sevabını beklemeden bir hayır kurumuna bir okula veya zorda olan bir aileye verebilirmişiz. Yalnız verilen yerin faiz parası olduğunu bilmemesi gerekirmiş. Benim sorum; karşıdaki kişi paranın faizden olduğunu bilirse haram mı oluyor? Neden? Biz vereceğimiz kişiye faiz parası olduğunu söylemiştik, çok da ihtiyacı vardı. Fakat bir hoca faiz olduğunu ona bildirmeyin deyince, çaresiz kaldık. Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Faiz parası, domuz eti veya şarap gibi değildir. Helal yoldan elde edilen ile haram parayı birbirinden ayırmak mümkün olmaz. Faiz parası, sadece faizi alan kişiye haramdır. Onun dışındaki kişilere de haram olsaydı hepimizin cebindeki paralar, nice gayrimeşru yollarda kullanılarak bize ulaşmış olacağından onları kullanmamız da haram olmalıydı.

Esas olan;  faiz almamak, almışsa geri vermektir. Ancak günümüzde bankalar faizi geri alamazlar. Bu sebeple onu, yukarıda belirttiğiniz şekilde elden çıkarmak gerekir.

Alan kişi, onun faiz parası olduğunu bilirse rahatsız olabilir.

Bir de faiz aldığınızın bilinmesi de sizin için iyi olmaz. Günahları örtmek gerekir. Bu sebeplerle söylenmezse iyi olur. Yoksa söylenince para, karşı tarafa haram olmaz.

Benzer bir cevabımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/banka-hesaplarinda-istenmeden-olusan-faizi-fakirlere-vermek.html