Faizsiz sukûk, gerçekten faizsiz mi?

Tarih: 15 Ağustos 2013

CEVAP:

Son yıllarda, “İslami” diye nitelenen finans piyasalarında, Türkçe adı “kira sertifikası” olan sukûk kavramı yaygınlık kazandı ve faizsiz kira sertifikası adı altında piyasaya sürülmeye başlandı. Oysa bu sertifikalar, faizli borcun temliki/borç satımı işleminin farklı adla uygulanmasından ibarettir.

Mevcut uygulama hukuken de iktisaden de bir kiralama işlemi değil, rehin gösterilen taşınmazın geliri karşılığında halktan talep edilen borçtur. Kira bedeli adı altında ödenen meblağ ise alacaklılara vaat edilip ödenen faizdir. Bunun fıkıhtaki adı Bey’ul-istiğlâl diye adlandırılan faizli borç işlemidir.

Lütfen ayrıntı için aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/islam-iktisadi/hazinenin-cikardigi-kira-sertifikalari-helal-mi.html

www.kurandersi.com/alternatif-bir-finansal-urun-olarak-kira-sertifikalarisukuk/