Acaba faizin haram kılınması bir zulüm aracı olmasından mı, yoksa sadece imtihan olarak yasaklanmasından mıdır? Mesela burada yani Norveç’te insanlar ev almak istiyor ve bankadan para çekiyorlar, tabii ki faizi ile. Ben size örnekle bu olayı anlatmak istiyorum. Diyelim ki, A şahsı bir ev beğendi, evin fiyatı 1 milyon lira. Bankaya gidiyor ve evin parasını bankadan borç alıyor, bankaya 20 yıl vadeli ödeme planı yaptırıyor. Aylık 10 lira bankaya faizi ile birlikte borç ödüyor. Almış olduğu ev 2 daire. Birinde kiracı oturuyor ve kiracı zaten 10 lira kira ödüyor. Yani adam zaten kiracıdan aldığı parayla bankaya borcunu ödemiş oluyor. 20 yıl sonra cebinden para çıkmadan ev sahibi oluyor ve bankaya borçlu olduğu için devlet o kişinin kazancından az vergi alıyor. Yani o borç para çeken insan her yönüyle kârda gözüküyor. Bu durum yine de faize giriyor mu? Ben burada insanlara bunun faiz olduğunu söylüyorum. Siz ne dersiniz?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah bir şeyi yasaklamışsa niçin yasakladığını araştırmak bize düşmez. Bizim yapmamız gereken tek şey Allah’ın o emrine boyun eğmektir. Dolayısıyla faiz haram kılınmışsa bu, zulüm aracı olmasından dolayı değildir. Allah onu haram kıldığı için haramdır. Bu anlattığınız şeyler sizin de düşündüğünüz gibi faize girmektedir, haramdır.