Bedelli askerlik konusunda bazı arkadaşların soruları var. Belirlenen bedel oldukça yüksek olduğu için birçok arkadaş kredi seçeneğini değerlendiriyor. Ortada bir alınan ve satılan mal olmadığı için, açıkça bir faiz ödenmesi söz konusu. Şu söyleniyor: Askere gitmemiz halinde, özellikle namaz konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacağız ve maneviyatımız zarar görecek, bunu askere gidip gelen herkes belirtiyor. Diğer yandan da, askere gidilmeyip bedelinin ödenmesi halinde, alınacak kredi için de faiz ödenmesi söz konusu. Bu iki tercih karşısında nasıl bir öneride bulunmalıyız?

Tarih: 24 Kasım 2011

CEVAP:

Faiz vermek, birilerinin faiz yemesini sağlamak ve Allah’ın bir emrinin çiğnenmesine destek vermektir. Bir zaruret olmadan bu yola girmemek gerekir. Askerde namaz kılma yasağı diye bir yasak yoktur. Bedelli askerlik yapmak isteyenler bunu faizli kredi şeklinde değil de başka şekilde yapmaya çalışmalıdırlar.

Görüntülü cevabımızı da aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/katilim-bankalari-bedelli-askerlik-ve-yilbasi-kredisi-verebilir-mi.html