Ben altın ticareti ile uğraşıyorum. Kira ise bir malın menfaatinden yararlandırmaya karşılık ödenen şeydir. Siz bir fetvanızda, “Kiracı, kiraladığı malı tüketemez; kullandıktan sonra geri verir. Onun için tüketilen mallar kiraya verilemez” demişsiniz. Ben de atölyelere kullanmaları için altın kiraya vermek istiyordum; fakat haram olduğunu düşündüğüm için vermedim. Bu fetvayı okuduktan sonra kafam karıştı. Tam olarak beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 20 Şubat 2013

CEVAP:

Atölyeler altını süs veya altın üretimini gerçekleştirecekleri ekipman/alet/makine gibi kullanmayacakları, aksine o altını işleyip farklı kalıplarda altın üretip satarak ticaret yapacaklarına göre, atölyeye bu amaçla altın vermek, ne fıkıhta ne de günümüz hukukunda kiralama olur! Bu bir kredidir, borç işlemidir.

Altın’ın vadeli olarak bir menfaat karşılığında borç (kira değil) verilmesi ise caiz değildir.

Kira ile faiz arasındaki fark için aşağıdaki adresi de inceleyebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/mulklerden-elde-edilen-kira-geliri-ile-faiz-arasinda-ne-fark-var.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/gayrimenkullerden-elde-edilen-kira-ile-faiz-ayni-seyler-midir.html