Bal ticaretiyle uğraşıyoruz. İçine 1 kg bal koyduğumuz kabın boş ağırlığı 80 g geliyor. Bunun içine bal koyarken 920 g koyuyoruz. Bu yaptığımız doğru mu? Kabın boş ağırlığını bala dahil edecek miyiz? Neticede kaplara bir sürü para veriyoruz. Kabın parasını baldan çıkarmamız doğru olur mu?

Tarih: 06 Nisan 2017

CEVAP:

Bahsedilen uygulama müşteriyi kandırma durumu söz konusu olduğundan caiz değildir.

Öncelikle müşteriye bildirilen miktar ne ise o miktar kaplara tam olarak doldurulmalıdır.

Kabın maliyeti ya kâr oranı yüksek tutularak ya da müşteriden ayrıca talep edilerek karşılanabilir. Aksi halde elde edilen kazanç haram olur.