Bir ihalede uygulanacak olan şartnamenin sadece belli bir firmayı gösterecek şekilde düzenlenmesi ve diğer taliplilerin önünün kesilmesi caiz midir?

Tarih: 07 Mart 2013

CEVAP:

Şayet ihaleyi veren kişi, işin bizzat sahibi ise bunda bir mahzur olmaz. İhaleyi istediği firmaya verebilir.

Ancak devlet veya büyük şirketler adına çalışan kişilerin yürürlükte bulunan normal ihale uygulamalarının aksine, birilerine haksız rekabet imkânı sağlamaları, rant oluşturmak ve bunu paylaşmak üzere böyle bir işe girişmeleri helal değildir.

Özellikle de kamu mallarını yöneten kişi ve kurumların bu konuda oldukça hassas olmaları, emanetçisi olarak bulundukları milletin malını haksız yere yememeleri ve yedirmemeleri gerekmektedir.

Kazancın helal olması için dikkat edilmesi gerekenlerle alakalı olarak aşağıdaki linkte yer alan bilgileri okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kazancimizin-helal-olmasi-icin-ozellikle-nelere-dikkat-edelim.html