Özel bir şirketin muhasebe bölümünde çalışıyorum. Mesleğim gereği faiz hesaplamaları gibi işlemler oluyor. Bunun yanı sıra şirketimiz duruma göre bankadan kredi kullanıyor. Bu durumda bizim maaşlarımızın helallik durumu nedir?

Tarih: 04 Haziran 2012

CEVAP:

Asıl olan, hiç bir şekilde faiz vb. haram işlere bulaşmamaktır. Ancak soruda belirtilen kazanç kaynağının karışık olduğu durumlarda elde edilen kazancın asıl hangi kanaldan geldiğine bakılır.

Şayet kazancın önemli bir bölümü haram nitelikli işlerin yapılmasından geliyorsa bunun terki gerekir. Yok, kazancın büyük kısmı helal nitelikli işlerden olduğu halde, az bir kısmı haram nitelikli işlerden ise buna umum-u belvâ gereği katlanılır ve fakat bu meblağın hesaplanıp elden çıkarılması tavsiye olunur.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/dinimize-gore-muhasebecilik-yapmak-caiz-midir.html

Bankadan kredi kullanan bir iş yeri, faiz yemiş değil yedirmiş olacağı için bundan dolayı sizin kazancınıza faiz parası karışmış olmaz.

Doç. Dr. Servet Bayındır