Hocam memurların maaşları için bankaların vermiş olduğu promosyon parasına farklı bir bakış açısı getirerek “alınmasında sakınca yoktur” dediniz. Memurlara verilen promosyon parası kurumların banka ile yaptığı anlaşma sonucudur. Yani devlet kendi anlaşma yapmıyor, kurumlara bırakıyor. Banka benim maaşımı faize yatırıyor. Faiz gelirini promosyon adı altında yüzdelik olarak bana veriyor. Diğer hocalarımız da bu paranın kullanılmasının caiz olmadığını belirtiyorlar. Kaldı ki banka, sebepsiz yere sırf maaş alınsın diye kendi gelirinden bir kuruş dahi vermez. Çünkü verilen promosyon parası en düşük memur maaşı alanlara 600 lira civarındadır. İşçilerin ise 2 bin lira civarıdır. 1,5 milyon memur ve bir o kadar da işçi olduğunu varsayarsak bankaların kendi gelirlerini vermesi demek batmaları demektir. Yani memurun maaşını günlük repoya yatırma sonucu elde edilen faizi paylaşıyor ve promosyon veya hediye diye memura veriyor. Bu da sizin daha önceki faiz konusundaki fetvalarınızda belirttiğiniz hassasiyete ters düşüyor. Bir açıklama yapar mısınız?

Tarih: 14 Haziran 2010

CEVAP:

Hassasiyetleriniz için teşekkür ederiz. Fakat bir hükme varırken aradaki benzerliklere değil farklılıklara bakılır. Buradaki hareket noktamız, memur veya işçi ile banka arasında faiz anlaşması yapılıp yapılmadığıdır. Faiz, borçtan elde edilen gelirdir. Onlardan hiçbiri bankaya, yarın 101 lira almak üzere 100 lira yatırmış değildir. Bu sebeple alacakları promosyona faiz geliri denemez.

Daha geniş bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linklerde yer alan soru-cevapları da okuyunuz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bankalarin-maaslarimiz-karsiliginda-verdigi-promosyon-helal-midir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/haram-nedir-cesitleri-nelerdir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/memurlarin-aldiklari-maas-helal-olur-mu.html