Ziraat Bankasının bugünlerde vermiş olduğu nema karşılığı kredi almak uygun mudur? Allah yar ve yardımcınız olsun.

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Devlet, borcunun tamamını ödeyemeyince bir kısmını, bir banka aracılığı ile ödemek istediğini ilan etmiş bulunuyor.

Örnek vermek gerekirse: 1000 YTL(1 Milyar) nema alacağınız var. Devlet diyor ki: “Bu parayı şimdi ödeyemeyeceğiz. İsterseniz filan bankaya gidin 1000 YTL yerine 800 YTL alın. İsterseniz bekleyin, daha sonra size 1000 YTL verelim.”

İlgili banka, mevzuatı gereği size 1000 YTL tutarında kredi açıyor ve ona karşılık 800 YTL ödüyor. Ancak bu 1000 YTL sizin değil, devletin bankaya borcu oluyor. Siz bankaya borçlanmıyor, devletteki alacağınızdan indirim yapıyorsunuz. Süresi gelmiş bir alacaktan indirim yapmak caiz olduğundan siz de böyle bir işlemi yapabilirsiniz.

Bunun faizle ilgisi yoktur.