Yeni nişanlandım fakat yurt dışında yaşadığım için nişanlıma kolayca vize alırız diye resmi nikâh ve imam nikâhımızı yaptık. Belirlediğimiz mehir ve takıyı verdik ama düğün yapmadık. Yani kız ve erkek baba evinde. Her hangi bir yakınlaşma yok. Olaylar istediğimiz gibi olmadı ve ayrılmaya karar verdik. Sorum şudur ki, mehri ayrıldığım bayanda mı bırakmam gerekir yoksa bu bayana mehir düşmez mi?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Bu konuda Allah Teala şöyle buyurmaktadır:

“Kadınları, mehirlerini belirledikten sonra, el sürmeden boşarsanız, belirlediğiniz mehrin yarısı gerekir. Ancak kadınlar veya nikâh düğümü elinde olan taraf (erkek) hakkından vazgeçerse, o başka. Sizin vazgeçmeniz, korunmak için daha uygundur. Aranızdaki üstünlüğü unutmayın. Allah yaptığınız her şeyi görür.” (Bakara, 2/237)

Bu ayete göre eşinize, mehrin yarısını vermeniz gerekir. Bu Allah’ın emridir. Ama yine ayete göre kız, bundan vazgeçip onları size iade de edebilir veya siz yarısını değil de belirlediğiniz mehrin tamamını ona verebilirsiniz. Ki bunu yapmanızın daha iyi olduğu ayette vurgulanmaktadır.