Talak suresinde kadınların iddetleri içinde boşanacağı söyleniyor ve şahit tutulması emrediliyor. Peki, boşama nikâhtan sonra ama zifaftan önceyse de şahit tutulacak mı?

Tarih: 27 Ocak 2010

CEVAP:

Boşanmalarda şahit tutulması şarttır. Fakat gerdeğe girmeyen kadının iddet beklemesi diye bir şey olmadığı için iddeti içerisinde boşanması da olmaz. Yani kocası onu her zaman, şahitler huzurunda boşayabilir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Müminler! Mümin kadınlarla nikâhlanıp, onları, temasta bulunmadan boşadığınızda, artık onlar için size iddet saymaya lüzum yoktur. Kendilerine bağışta bulunarak onları güzellikle serbest bırakın.” (Ahzâb, 33/49)

Benzer bir cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sahitsiz-bosanmalar-gecerli-midir.html

Boşanma ile ilgili olarak geniş bilgiye aşağıdaki linkte bulunan Talak (Erkeğin Boşama Hakkı) başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html