Erkeğin boşaması ile ilgili yazınızda iki şahit huzurunda boşanmadan sonra hakemlerin devreye gireceğini yazmışsınız. Daha önce yani barıştırma safhasında devreye girmeleri gerekmiyor mu ki boşanma olmasın?

Tarih: 09 Mart 2011

CEVAP:

Yazımızda sadece talak/boşanma safhası anlatıldığı için hakemlerin o safhada devreye girmeleri gerektiği anlatılmış ve bunun “Allah’ın emri” olduğu ifade edilmiştir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sahitsiz-bosanmalar-gecerli-midir.html

Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Eğer karı-kocanın aralarının açılmasından korkarsanız, erkeğin ailesinden bir hakem ve kadının ailesinden bir hakem gönderin. Bunlar barıştırmak isterlerse Allah aralarını bulur; şüphesiz Allah her şeyi bilen, her şeyden haberdar olandır.” (Nisa, 4/35)

Bu ayet, Müslümanlara “farz görev” yüklemekte, bunu da korkma yani خوف = havf şartına bağlamaktadır.

Havf: Zanna veya bilgiye dayalı bir emareden dolayı kötü beklenti içinde olmaktır.  Şahitler olmazsa Müslümanlar böyle bir bilgiye ulaşamayabilirler. O bilgi ortaya çıkınca görev başlar. Böyle bir bilgiye daha önce ulaşmışlarsa boşanmayı beklemeden hakemleri devreye sokmaları gerekir. Bu durumda yine de boşama gerçekleşmişse hakemleri tekrar görevlendirmek icap eder.

Erkeğin boşaması/talak ile ilgili yazımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html