Şarta bağlanan talak (boşanma) geçerli olur mu?

Tarih: 05 Ekim 2012

CEVAP:

Şartlı talak (boşanma), “annenin evine gidersen boşsun” vs. gibi sözlerle ileride bir işin olmasına veya olmamasına bağlanan talâktır. Böyle bir boşama Kur’ân’da ve sahih sünnette yoktur, dolayısıyla geçersizdir!

Allah’ın emrettiği şekilde talâkın gerçekleşmesi için bu esnada kadının adetli olmayıp temizlik döneminde olması ve bu dönemde eşiyle cinsel ilişkide bulunmamış olması, iki şahit bulundurulması, erkeğin iddeti sayması ve kadının boşanma gerçekleşene kadar oturduğu evi terk etmemesi gerekir.

Allah Teâlâ talakla ilgili bu hükümlerden sonra şöyle buyurmuştur:

“…İşte bunlar, Allah’ın çizdiği sınırlardır. Sakın bunları aşmayın, Her kim Allah’ın sınırlarını aşarsa işte onlar zalimlerdir.” (Bakara, 2/229)

“… Bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa kendine kötülük etmiş olur…” (Talak, 65/1)

Dolayısıyla şarta bağlanan talakı geçerli saymak, Allah’ın çizdiği sınırları aşmak olur.

Şarta bağlanan talak ile ilgili geniş bilgi, aşağıdaki linklerde bulunmaktadır. Okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/karima-annenin-evine-gidersen-bossun-dedim-bosanma-olur-mu.html

www.suleymaniyevakfi.org/fikih-arastirmalari/sarta-baglanan-talk-master-tezi.html