Bir erkek karısını boşadığında iddet dönemi içerisinde Talak sûresinde belirtilen hükümlere aykırı olarak karısını evinden çıkarırsa veya kadın evini terk ederse bu evliliğin hükmü ne olur?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Bu durumda talak/boşanma yine meydana gelir.

Kadının evinden çıkarılmaması, onun da çıkmaması bir de erkeğin iddet sayması talakın vuku bulmasıyla ilgili değil, ailenin yeniden kurulmasıyla ilgilidir. Zira kadın evden çıkar yani evi terk edip giderse veya kocası onu evdev çıkarırsa eşler, bir başkasının yanında birbirlerinin kötü hallerini ortaya dökerek soğukluğun artmasına sebep olabilir ve kötü niyetli kişilerin engeline takılabilirler. Doğal olarak bunun zararını da kendileri çeker. “… Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa kendine yazık etmiş olur…” (Talak, 65/1) ayeti bunu göstermektedir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bosanma-iddeti-bekleyen-evden-cikarsa-yine-de-talak-gerceklesir-mi.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bosanma-iddeti-bekleyen-kadin-evi-terk-ederse-bosanma-durumu-ne-olur.html