Dinimize göre sadece imam nikâhıyla yapılan bir evlilikte, kadın tek taraflı olarak yani Kur’ânî tabirle “iftidâ” ile boşansa aradan uzun zaman geçse de (aynı eşine) tekrar geri dönebilir mi?

Tarih: 08 Kasım 2012

CEVAP:

Allah Teala tarafından Kur’an-ı Kerim’de belirtilen kurallara uygun olarak yapılan iftidâdan sonra kadın, yeni bir nikâh kıymak şartıyla boşandığı eski eşine dönebilir.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bosanma-talebi-kadindan-gelirse-hangi-hukumler-gecerli-olur.html

Kadının evlilik esnasında aldığı mehri geri vermek şartıyla kocasından boşanması demek olan iftidâ hakkında geniş bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/kadinin-bosanmasi-iftid.html