İşlerimin kötü gitmesi, iş yerimi kapatmış olmam ve eve gelir getirememem sebebiyle eşim evi terk etti. Kendisi sağlık ocağında hemşire olarak çalışıyor. Boşanmak için İslami olarak neler yapmam gerekir? Resmi olarak daha ayrılmadık ve ben, dönmediği takdirde boşanacağımı belirtmeme rağmen eşim işi bahane ederek eve dönmemekte. Ben ise annemin rahatsızlığı sebebiyle işe başlayamıyorum. İki tane oğlum ve ayrılmadan aldığımız -dörtte bir parasını eşimin ödediği- bir evimiz var. İslami olarak mal paylaşımı ve çocukların durumu ne olur?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Eğer boşanma eşinizin talebiyle olursa ona verdiğiniz şeyleri talep edebilirsiniz. Sizin talebinizle olursa herhangi bir şey alamazsınız.

Boşanmadan sonraki bekleme süresini aynı evde geçirirsiniz. Evin dörtte bir parasını o verdiğine göre dörtte biri onun demektir.

Çocuklar 7 yaşını doldurmuş ve siz de bakacak durumdaysanız sizin almanız uygun olur. Annelerinin durumu uygunsa o da bakabilir. Her iki durumda da anne ve baba her zaman çocukları görebilir. Çocukların bütün masrafları size ait olur.

Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/anne-babasi-bosanmis-cocuklarin-bakimi-ve-yetistirilmesi.html

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/kadinin-bosanmasi-iftid.html