Dini nikâh kıyılmış, fakat cinsel birliktelik olmamış. Söz, nişan, resmi nikâh da yok. Bu durumda mehir iade edilir mi ya da mehir verilmediyse verilmesi gerekir mi?

Tarih: 30 Aralık 2009

CEVAP:

Eğer bu nikâhtan kızın ailesinin haberi ve izni yoksa (ve cinsel birliktelik gerçekleşmemişse) nikâh geçersiz olduğu için herhangi bir mehir ödenmesi gerekmez. Fakat ailesinin izni dâhilinde kıyılmış ve mehir belirlenmişse resmi nikâh olmasa da belirlenen mehirin yarısının verilmesi gerekir. Henüz mehir belirlenmeden boşanma olursa o zaman erkeğin, kıza yararlanacağı bir mal vermesi gerekir.

 İlgili ayetler şöyledir:

 “Kadınları, mehirlerini belirleyinceye kadar el sürmeden boşarsanız, bunun size günahı yoktur. Onlara yararlanacakları bir şey verin. İmkânı olan, gücü ölçüsünde, darlık içinde olan da gücü ölçüsünde, marufa uygun olarak, onları yararlandırsın. Bu, güzel davrananlar üzerine bir borçtur.

 Kadınları, mehirlerini belirledikten sonra, el sürmeden boşarsanız, belirlediğiniz mehrin yarısı gerekir; kadınlar veya nikâh düğümü elinde olan taraf hakkından vazgeçerse başka. Sizin vazgeçmeniz, korunmak için daha uygundur. Aranızdaki üstünlüğü unutmayın. Allah yaptığınız her şeyi görür.” (Bakara, 2/236-237)