Hz. Fatıma kaç yaşında vefat etmiştir?

Tarih: 28 Mart 2011

CEVAP:

Diyanet İslam Ansiklopedisi’nin “Fatıma” maddesinde, Fatıma validemizin 609 veya 605 yılında doğduğuna dair iki rivayet verilmekte fakat 609 rivayeti tercih edilmektedir.

Fatıma validemiz Peygamberimizin vefatından beş buçuk ay sonra yani 632 yılında vefat etmiştir. Dolayısıyla birinci rivayete göre 23, ikinci rivayete göre ise 27 yaşında vefat etmiş olmaktadır. (M. Yaşar Kandemir, “Fatıma”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 12, s: 219)