Denizde bulunan şeyler günah mıdır? Ben denizin dibinde bir yüzük buldum. Sahibini bulamadım. Denizden bulunan helaldir diye fetva verenler oldu. Ama içime sinmiyor. Muhtaç birine mi vermeliyim? Yoksa ne yapmalıyım?

Tarih: 05 Ekim 2009

CEVAP:

O yüzük size helal olmaz. Denizde bulunan şeylerin bulan kişiye helal olacağına dair halk arasında dolaşan bilgilerin sağlam bir kaynağı bulunmamaktadır. Karada olduğu gibi denizde bulunan mal ve eşyalarda da dinimizin buluntu mallar (lukata) hakkındaki hükümleri uygulanır. Fıkıh ve ilmihal kitaplarında buluntu mallarla ilgili birçok hüküm anlatılmaktadır. Fakat bugün için onları uygulamak zordur. Dolayısıyla böyle bir şeyle karşılaşanların buldukları şeyleri ya en yakın karakola ya bir fakire veyahut da bir camiye gidip o şeyi onlara teslim etmeleri en uygun olanıdır.

Denizde bulunduğunda sahip olunacak şeyler balık, midye, istiridye vs. gibi deniz hayvanları, avları ve yiyecekleridir.