Enes radıyallahu anh ne zaman ölmüştür? Bazı sohbetlerde yani benim dinlediğim ve okuduğum sohbetlerde Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemden 80 sene sonra öldüğü, bazı sohbetlerde ise Uhud savaşında öldüğü söyleniyor. Acaba ne zaman ölmüştür Enes radıyallahu anh?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Uhud savaşında şehid olan Enes radıyallahu anh ile Peygamberimizin vefatından 80 sene sonra ölen Enes radıyallahu anh farklı kişilerdir. Uhud savaşında şehid olan sahabi, Ensar’dan Enes b. Nadr radıyallahu anh’dır.

Peygamberimizden 80 sene sonra vefat eden ise Enes b. Malik radıyallahu anh’dır. Enes b. Malik radıyallahu anh, Peygamberimize hizmetiyle tanınan ve en çok hadis rivayet eden sahabilerin başında yer alır. O, Hudeybiye, Hayber, Mekke’nin Fethi, Huneyn, Taif Muhasarası ve Veda Haccı gibi önemli olaylarda Peygamberimizle birlikteydi. Hicretten 10 yıl önce (miladi 612) dünyaya gelen Enes radıyallahu anh, 100 yıldan fazla yaşamıştır. Onun hicri 93 yılında vefat ettiği bilinmektedir. 90, 91, 92 veya 95 yıllarında vefat ettiğini ileri sürenler de olmuştur.