Günlük konuşmalarımızda kullandığımız bazı kelimeler var. Mesela “gelir, gider, olur” gibi. Bu tarz, sanki bir şeyin olacağını biliyormuş gibi ifadelerin geçtiği konuşmalar gelecekle ilgili bir şeyi konuşmak gibi midir? Misal: “Bunu yaparsan böyle olur veya oraya gitme gidersen başına şu gelir” gibi… Yoksa başına “Allah’ın izniyle” eklememiz mi gerekir? Bu tarz konuşmaların sakıncası var mıdır?

Tarih: 01 Mart 2011

CEVAP:

Hayır, bu tür konuşmalarda bir sakınca yoktur, onlar birer tahmindir. Allah Teala’nın uyarısı, yani “inşaallah” demek gerektiği gelecekle ilgili “kesin konuşmalar” içindir.

Konuyla ilgili ayet şöyledir:

“Hiçbir şey için “yarın bunu yapacağım”, deme; “Allah şartları oluşturursa” dersen başka.” (Kehf, 18/23–24)

Ayet mealinde “Allah şartları oluşturursa” şeklinde tercüme edilen kelime inşaallahtır.