Askerde yemeğe girerken dua ediyoruz ve bize “Allah’ımıza hamdolsun” yerine “Tanrımıza hamdolsun” diye dua ettiriyorlar. Bu, Allah’a eş koşmak mı oluyor? Duanın tamamı şöyle: Tanrımıza hamdolsun, milletimiz var olsun.

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah yerine tanrı demek, Allah’a şirk koşmak anlamına gelmez. Tanrı kelimesi, Arapça’daki ilâh kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Bu yüzden Allah’a tanrı demek şirki gerektirmez. Bu kelime hakkında tartışma yapmaya gerek yoktur.