Sohbetlerden birinde cennet kelimesinin bahçe demek olduğunu söylediniz. Pekâlâ diğer kelimelerinde tam Türkçe karşılıklarını nereden bulabilirim? Mesela cehennem, cin gibi kelimeleri Arapça-Türkçe sözlükte bulamadım. Cennete cennet, cehenneme cehennem eşlenmiş. Bu tip kelimeler için bir kitap tavsiye eder misiniz?

Tarih: 16 Temmuz 2011

CEVAP:

Her bir kelimenin Türkçe karşılığını Arapça-Türkçe sözlüklerde bulamayabilirsiniz. Zira temel Arapça sözlüklerden Türkçe’ye tercüme edilenler neredeyse yok denecek kadar azdır.

Bu tür araştırmalar için öncelikle Elmalılı tefsirinde aradığınız kelimenin geçtiği ilk ayete bakabilirsiniz. Elmalılı genelde kelimelerin kökenleri hakkında bilgi verir. Bunun yanı sıra Râgıb el-İsfehânî’nin Türkçe’ye “Müfredat: Kur’an Kavramları Sözlüğü” adıyla tercüme edilen kitabını da tavsiye edebiliriz. Bir de hangi kelimeyi arıyorsanız o kelime ile ilgili olarak Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi’ne bakmayı da ihmal etmemelisiniz.