Abdülaziz Hocam Bakara 29. ayete çok güzel meal vermiş. 5-6 kez tekrar dinlemişimdir. Ancak yayınlanan 30. cüz mealinin Naziat suresinde bir şeyi çelişkili gördüm. Daha önce fetva verirken “gün” kavramın gizli olduğunu, çünkü henüz yaratılmadığını söylemişti. Naziat 29. ayete ise “göğün gecesini karanlıklaştırdı, gündüzün de ışığını çıkardı” şeklinde meal vermiş. Dolayısıyla görebildiğimiz evren günümüzdeki gibi mutlaka “6 günde” oluşmuştur diyemez miyiz? 30.ayette ise yeri bundan sonra döşediği zaten belirtilmiştir.

Tarih: 07 Temmuz 2011

CEVAP:

Bazı ayetlerdeki “altı gün”, göklerin ve yerin yaratılmasından önce başlayan ve yaratılmasıyla tamamlanan altı gündür. Dolayısıyla o, dünyanın kendi etrafında bir kere dönmesiyle oluşan günden farklıdır.

“Göğün gecesini karanlıklaştırdı ve gündüzün de ışığını çıkardı. Yeri, bundan sonra döşedi” (Naziat 79/29-30) ayetleri ise göklerin ve dünyanın yaratılmasının tamamlanmasından sonraki günü göstermektedir. Bu son ayetlerdeki gün, şu anda anladığımız gündür. Sohbetlerde bu farka dikkat çekilmektedir.