Tâğûtîlik kavramını açıklar mısınız? Bu kavramın kapsamına girenler kâfir olarak nitelendirilebilir mi?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Tâğût, tuğyân kökünden gelir; tuğyân isyanda sınırı aşmak demektir. Tâğût, sınırı aşanlara ve Allah ile kul arasına tanrı olarak konan varlıklara verilen ortak addır. Hem tekil, hem çoğul olarak kullanılır. Sihirbaza, kâhine, şeytana ve hayra engel olan her varlığa tâğût denebilir. Şu ayete göre Tâğût, hak hukuk tanımayan kimsedir:

“Şunları görmez misin; hem sana indirilene hem senden önce indirilene inandıklarını sanırlar hem de o tâğûtun önünde yargılanmak isterler. Oysa bunlara, onları tanımama emri verilmiştir. O şeytan ise bunları derin bir sapıklığa düşürmek ister.” (Nisâ, 4/60)

Tâğûtîlik, Tâğûttan yana olmaktır. Allah Teâlâ, Tâğûttan yana olmayı yasaklamış ve şöyle buyurmuştur:

“Her ümmete, «Allah’a ibadet edin ve Tâğûttan kaçının,» diye bir elçi göndermişizdir. Onlardan kimini Allah, kendi yoluna kabul etmiş kimi de sapıklıkta kalmayı hak etmiştir. Yeryüzünde dolaşın da bakın ki, o yalancıların sonu nasıl olmuş.” (Nahl, 16/36)

Bu durumda şuurlu olarak Tâğûttan yana olanlar, sapıklıkta kalmayı hak etmiş olanlardır.

Tağut kavramıyla ilgili daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/tagut-nedir-gunumuzdeki-tagut-ornekleri-nelerdir.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/nisa-suresi-60-ayette-tagutun-onunde-yargilanmak-ile-ne-kast-edilmistir.html