Kur’an-ı Kerim’de geçen “gizli dost”tan kasıt tam olarak nedir? İlişkiye girilen kadın veya erkek mi? Yoksa insanların eşlerinden hariç gönüllerine giren karşı cinslerine de gizli dost mu denir?

Tarih: 19 Temmuz 2011

CEVAP:

O ayetlerde “gizli dostlar” şeklinde tercüme edilen ahdân (اخدان) “dost, arkadaş” anlamına gelen hidn (خدن) kelimesinin çoğuludur. Daha çok “şehvet duygusuyla dostluk eden kişi” için kullanılır. (Râgıb el-İsfehânî, el-Müfredat, h-d-n maddesi, s: 277)

Yukarıdaki açıklamaya göre gizli dost olmak için ilişkiye giriyor olmak değil, o duyguyla arkadaşlık ediyor olmak yeterlidir.