Resulullah zamanında ayetler kemik, deri ya da taşlara yazılırdı. Dolayısıyla ayetlerin belden aşağıda olması olağan bir durumdu. Peki, günümüzde Kur’ân’ın belden aşağıda olmaması yönünde bir hadis, bir uyarı var mıdır?

Tarih: 26 Aralık 2011

CEVAP:

Kur’an-ı Kerim’i göbek altında tutmayı, yere koymayı yasaklayan bir ayet veya bir hadis bulunmamaktadır. Fakat toplumumuzda Kur’ân, ekmek vs. gibi şeyleri göbek altında tutmak, onlara saygı açısından hoş görülmez ki bu, yanlış bir davranış değildir.

Kur’ân’a karşı asıl saygı onu okumak, anlamını kafaya yerleştirmek ve yüklenen görevleri yerine getirmektir.  Bunu yapmadıktan sonra ne yaparsak yapalım, Kur’ân’a karşı görevimizi yapmış olmayız.

Kur’an’ın nasıl okunması gerektiğine dair aşağıdaki linkte bulunan yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/kurani-nasil-okumaliyiz.html