Sorum dâd harfinin okunuşu. Bazı İstanbul yöresi imamları, hafızları velezzâllîn diye okuyor. Ama Abdussamed, Mustafa İsmail ve tüm diğer büyük üstadlar veleddâllîn diyor. Nahiv ilmi üstadlarından İmam Suyuti 700'lü yılarda yaşamış ve o zaman da bu sorun varmış ve "zâ diye okumak kesinlikle yanlış" demiştir. O zaman hangisi doğru? Biz kime uyalım?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Bahsettiğiniz sorun Arap olmayan ve Arapça alfabe kullanmayan milletlerle alakalı bir sorun. Mesela Arapça’daki (خ ح ه) harflerini Türkçede sadece H harfi ile karşılamak zorundayız. Hâlbuki bunlar birbirinden tamamen farklı harfler olup zaman zaman anlamda büyük kaymalara yol açmaktadır. Aynı şey (د ط ض) harfleri için de geçerlidir. Bu harflerin üçüne birden D harfi kullanıldığında bir eksiklik meydana gelmektedir.

Siz Arap kurrasının okuyuşunu dikkate alın. Zira özellikle Fatiha suresinin sonunda yer alan (ولا الضالين)  kelimesi (ولا الظالين) şeklinde zâ harfi ile okunursa bu durumda mana: “bizi sapıtmışların yoluna koyma” yerine “bizi gölgelenenlerin yoluna koyma” şeklinde tamamen değişmektedir.