Al-i İmran suresinde anlayamadığım bir kısımla ilgili sormak istiyorum: 38. ayette Zekeriya aleyhisselam Rabbine dua ederek kendisine hayırlı bir nesil bağışlamasını istiyor. Yahya aleyhisselam ile müjdelendikten sonra, 40. ayette kendisi ve karısıyla ilgili durumu göz önünde tutarak; "bu nasıl olur?" diye Allah'a sormaktadır. Bunun sebebi nedir? Önce çocuğu olması için Allah'a dua ediyor, duası kabul olunca da "bu nasıl olur: ben yaşlıyım, karım da kısır" diyerek şaşırıyor! Bunu anlayamadım. İkinci olarak; normalde kısır bir kadından çocuk olmayacağına göre bu bir mucize midir?

Tarih: 29 Eylül 2009

CEVAP:

Zekeriya aleyhisselamın Allah’tan bir çocuk isteyip müjdeyi alınca şaşırması ilk başta garip görülebilir. İyi düşününce çocuğu kendine değil o ana kadar bakımını üstlendiği Meryem validemize istediği anlaşılır. Çünkü Meryem evlenme çağına girmişti. Zekeriya aleyhisselam Meryem’i kendi kızı gibi bildiğinden onun çocuğu, kendi çocuğu demekti. Bu da Meryem’in bir an önce evlenmesini istemekti. Çünkü her girişinde Mabetteki odada bir yiyecek bulması onu kuşkulandırmış olmalıydı. Ama Meryem’e çocuk isterken meleklerin ona kendisinin çocuğunun olacağını müjdelemesi onu çok şaşırtmıştı.

Bu, tabii ki bir mucizedir ve aynı zamanda zihinleri İsa aleyhisselama hazırlamadır. Çünkü yaşlı koca ile kısır bir kadının çocuğu olabiliyorsa kimseyle ilişkiye girmemiş genç bir kadının da çocuğu olabilir.