Aişe Validemiz, Nebîmizin vefatından sonra evlenmiş midir? Efendimizden ne kadar sonra vefat etmiştir?

Tarih: 20 Aralık 2012

CEVAP:

Aişe Validemiz, Nebî hanımlarının başkalarıyla evlenmelerini yasaklayan Kur’an hük­müne uyarak bir daha evlenmemiştir.

O, Nebîmizin vefatından sonra kırk yedi yıl da­ha yaşamış ve 17 Ramazan 58 (14 Tem­muz 678) Çarşamba gecesi, vitir nama­zını kıldıktan sonra Medine’de vefat etmiştir. (Mustafa Fayda, “Aişe”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 2, s. 202)