Hamilelikte cinsel ilişki caiz midir? Bunu yasaklayan herhangi bir şey var mı?

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Hamilelikte cinsel ilişkiyi yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Cinsel ilişkinin kesin olarak yasak olduğu durumlar kadınların adet dönemleri, Ramazan ayında oruçlu olunan zamanlar ve yine Ramazan ayında mescitlerde itikafta bulunulan durumlar ile hac ve umre için ihramlı bulunulan durumlardır.

Hamilelik döneminde ise doktorların söyleyecekleri şeyler önem kazanmaktadır. Bu dönemin son zamanlarına kadar cinsel ilişkinin kadına ve karnındaki çocuğa herhangi bir zarar vermediği bilinmektedir. Bu durumda herhangi bir sakınca olmaz. Fakat hamileliğin son dönemlerinde -ki bunu doktorlardan öğrenmelisiniz- anne veya çocuk için zarar söz konusu olursa o zaman bundan kaçınmak dinen de gerekli olur. Çünkü dinimizde “ne zarar vermek vardır ne de zarara uğramak.” (İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta, Akdiye, 31; Ahmed b. Hanbel, 5/327.)