Cuma namazında abdestim bozuldu. Üst kattaydım ve hutbeyi dinliyordum. Abdestsiz namaz kılamayacağımı da bildiğim için camiden çıkmak zorunda kaldım. Ve cuma namazımı kılamadım. Eve geldim, çok üzgündüm ama düşündüm düşündüm. Ne yapabilirdim? Bir daha başıma böyle bir olay gelse, camiden çıkmadan teyemmüm alıp namazı kılsam olur mu?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Cuma namazını beklerken farz öncesinde abdesti bozulan bir kişi gidip abdest almalıdır. Namazı kaçırma korkusu ile teyemmüm almak vs. gibi herhangi bir şey yapamaz. Abdest alıp geldiğinde namaz bitmişse o günün öğle namazını kılar. Dolayısıyla siz o günün öğle namazını kıldıysanız başka yapacak herhangi bir şey yoktur.