Gusül abdesti alamadığımız durumlarda teyemmüm ya da sadece abdest almak yeterli olur mu? Mesela, biz anne-babamızın yanına uzun süre misafirliğe geldiğimizde, banyoya girmek ayıp geliyor, bu durumlarda kaçınıyoruz. Bunun kolay bir yolu yok mudur acaba? Ayrıca, normal abdestin ardından, bir bezi ıslatarak bütün vücudu bununla silmek (ara ara tekrar ıslatmak kaydıyla) gusül yerine geçer mi? Yoksa suyun dökülmesi mi gerekli?

Tarih: 05 Ekim 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolundan gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)

Ayette altı çizili olan yerden anlaşıldığı üzere teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır.

Kendinizi lüzumsuz sıkıntılara sokmamanız gerekir. Bundan 20-25 sene öncesine anne-baba, çocuk-gelin, görümce-kayın herkes bir arada ve aynı evde yaşardı. Banyolar ortaktı ve üstelik sıcak su için ne zahmetler çekilirdi. Ama her şeye rağmen hayat devam etti ve bu günlere gelindi. Bu tür şeylerin utanması olmaz. Hangi sebeple olursa olsun gusül abdesti alınması gerekiyorsa gusül alınmalıdır. Bu imkân varken sadece abdest alınmaz, teyemmüm edilmez.

Islak bezle vücudunuzu sildiğinizde derinin üzerinden su akarsa yıkanmış sayılırsınız. Aksi taktirde gusül olmaz.

Bununla ilgili görüntülü bir cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/misafirlikte-gusul-abdesti-gereken-bir-durumda-nasil-davranmak-gerekir.html