Ben hamileyim, erkek bir doktora muayene oldum. Bu durumda gusül abdesti almam gerektiğini söylüyorlar. Bunun herhangi bir delili var mı?

Tarih: 21 Ocak 2013

CEVAP:

Erkek doktora muayene olan kadınların gusül abdesti almalarını gerektiren herhangi bir delil yoktur.

Guslü gerektiren durumlar; cinsel ilişki, rüyada veya uyanıkken boşalma ve kadınların adet ve lohusalık bitimidir. Erkek doktora muayene olmak bunlardan herhangi biri değildir.

Ayrıca konuyla ilgili olarak aşağıdaki adresleri de inceleyebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/jinekolojik-muayeneden-sonra-gusul-abdesti-almak-gerekir-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bayan-doktor-varken-erkek-doktoru-tercih-etmek-caiz-midir.html