Eşiyle cinsel ilişkide bulunan bir bayan abdest alırken derin temizlik yapmalı mı? Erkekten gelen sıvı zaten vücut tarafından dışarı atılıyor. Hal böyleyken abdestten önce parmakla temizlik yapılması gerektiğini duydum. Bunu sağlık açısından doğru bulmuyorum. Gusül abdesti açısından bu tür bir işlem şart mı?

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

Gusül abdesti açısından böyle bir işlem şart değildir. Fakat kadın gusül abdestini aldıktan sonra erkeğin spermi (kadının organından) dışarı çıkarsa o zaman kadının guslü değil, namaz abdesti bozulur. Bunun önüne geçmek için banyodan önce bir müddet beklemek, bu sayede organın tamamen temizlenmesini sağlamak tavsiye edilebilir.