Yeni taşındığımız evde sıcak su sıkıntımız var. Ayrıca grip olduğum için soğuk suyla abdest, gusül alamıyorum. Bu yüzden namazlarımı nasıl kılacağımı bilmiyorum. Ne yapmalıyım?

Tarih: 23 Haziran 2010

CEVAP:

Gusül alacak kadar sıcak su bulmak için kombi, şofben veya elektrikli termosifon bulunması gerekmez. Ocakta veya tüpte ısıtabileceğiniz belirli miktardaki suyu, soğuk suyla karıştırıp gusül abdestinizi alabilirsiniz.

Şartları hiçbir şekilde zorlamadan hemen “gusül abdesti alamıyorum, ne yapmalıyım?” diye sormak doğru olmaz. Günümüzde hala kombisi, şofbeni olmayan birçok yerin var olduğunu ve oralarda yaşayan Müslümanların size tavsiye ettiğimiz şekilde banyo yaptıklarını unutmayın.