Her kılın altında cünüplük vardır diye bir şey duymuştum. Namaz abdestimiz varken saçımızdan veya sakalımızdan, bıyığımızdan sadece bir kıl çeksek abdest bozulur mu? Abdesti bozan hallerde böyle bir şık görmemiştim.

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

“Her kılın altında cünüplük vardır” şeklinde Ebu Davud (Taharet, 99), Tirmizi (Taharet, 78) ve İbn Mace (Taharet, 106)’de bir hadis bulunmaktadır. Bu hadis, cünüplükten temizlenme ile ilgilidir. Abdest ile ilgisi yoktur.

Ebu Davud ve Tirmizi, bu hadisin zayıf olduğunu belirtmektedirler. Zayıf da olsa hadiste anlatılmak istenen husus, cünüp bir kişinin, kıl diplerine varıncaya kadar bütün vücudun yıkaması gereğidir. Yoksa kıl koparmakla ne gusül bozulur ne de abdest.